Endometrioza i adenomioza
Endometrioza to choroba polegająca na występowaniu ektopowych ( zlokalizowanych poza jamą macicy ) ognisk gruczołów endometrialnych wraz z ich podścieliskiem.
Endometrioza jest drugą pod względem częstości występowania ( 5-30% ) chorobą u kobiet w wieku reprodukcyjnym, jest rozpoznawana u blisko 50% kobiet niepłodnych i u około 30% kobiet z przewlekłym bólem miednicy mniejszej. Ponieważ powyższa statystyka opiera się na rozpoznaniu laparoskopowym, to rzeczywista częstość występowania w całej populacji pozostaje nieznana.
Do objawów edometriozy zalicza się:
Endometrioza jest chorobą która ma udokumentowany, niekorzystny wpływ na płodność:
Złotym standardem diagnostycznym w przypadku endometriozy pozostaje laparoskopia przydatna również do oceny zaawansowania choroby. Rezonans magnetyczny ( MRI ) służy do diagnostyki adenomiozy oraz stopnia naciekania przegrody odbytniczo-pochwowej, praktycznie nie przydatny w diagnostyce drobnych ognisk otrzewnowych. Rola ultrasonografii przez pochwowej ( USG TV ) w wykrywaniu endometriozy jest mocno ograniczona praktycznie niemal wyłącznie do stwierdzenia torbieli endometrialnych i ewentualnie endometriozy przegrody odbytniczo-pochwowej.
W przypadku gdy gruczoły endometrium wraz z podścieliskiem występują w mięśniu macicy mówimy o adenomiozie. Ektopowa tkanka ednometrialna wywołuje hipertrofię ( przerost ) i hiperplazję ( rozrost ) mięśniówki macicy. Może występować w formie rozsianej po całym mięśniu macicy lub dotyczyć tylko określonego fragmentu ( adenomyoma ).
U większości pacjentek przebieg choroby jest bezobjawowy ale adenomioza wiąże się z :
Najdoskonalszą metodą diagnostyczną adenomiozy jest rezonans magnetyczny ( MRI ) który wykazuje się zarówno większą czułością jak i specyficznością w porównaniu do USG. USG TV w tym także ultrasonografia trójwymiarowa również odgrywa istotną rolę w diagnostyce adenomiozy.