HysterosalpingoFoamSonography (HyFoSy) 3d/4d HDlive

 HysterosalpingoFoamSonography (HyFoSy) 3d/4d HDlive

 

 

Jest nowoczesnym, mało inwazyjnym a przy tym dokładnym sposobem oceny drożności jajowodów. Metoda polega na założeniu do kanału szyjki macicy specjalnego cewnika przez który w sposób frakcjonowany podajemy odpowiednio przygotowaną półpłynną piankę (mieszanina glcerolowego żelu hydroxyetylocelulozowego z gazowym roztworem soli fizjologicznej ) która dzięki swym właściwością doskonale „ utrzymuje echogeniczność”  przy zastosowaniu ultradźwięków i dodatkowo długo utrzymuje się w jajowodach ( nawet do 5 min ) przez co pozwala na precyzyjne ich wykontrastownie. Dzięki zastosowaniu technik obrazowania przestrzennego USG 3/4D z rendrowaniem ( rekonstrukcją ) nie tylko w sposób dokładny możemy prześledzić ciągłość jajowodów ale również uzyskać precyzyjny obraz jamy macicy oraz jej obrysów zewnętrznych co pozwala na uwidocznienie wad wrodzonych macicy, zrostów wewnątrzmaciczny, polipów endometrialnych oraz innych patologii które poza czynnikiem jajowodowym mogą być czynnikiem upośledzającym płodność. Ze względu na bardzo małą inwazyjność, minimalne ryzyko powikłań oraz stosunkowo wysoką czułość HyFoSy jest rekomendowane jako badanie pierwszego rzutu w diagnostyce czynnika jajowodowego niepłodności.

 

 

 

 Obraz jajowodów po rekonstrukcji 3D/4D prz użyciu wizualizacji HD live

 

Zalety HyFoSy:

  • Minimalna inwazyjność badania – mała ilość powikłań
  • Możliwość wykonania badania ambulatoryjnie
  • Brak konieczności szczepień przeciwko WZW B – do badania używa się sprzętu jednorazowego
  • Większa dokładność w porównaniu z HyCoSy
  • Brak konieczności narażenia jodowe środki kontrastowe i promieniowanie RTG w porównaniu z klasycznym HSG
  • Możliwość oceny kształtu jamy macicy (wady wrodzone macicy ) uwidocznienia polipów, zrostów endometrialnych których nie da się zdiagnozować za pomocą laparoskopii.

 

Przygotowanie do HyFoSy:


- badanie wykonuje się w pierwszej fazie cylku, najlepiej między 8 a 12 dniem cyklu ( zmniejszenie ryzyka flebografii żylnej czy uszkodzenia potencjalnej wczesnej ciąży )
- przed badaniem należy wykluczyć ciąże i krwawienie z dróg rodnych.
- należy wykonać posiew z pochwy oraz  ocenę czystości pochwy (najlepiej na kilkanaście dni przed badaniem ), wyniki nieprawidłowe jak również obecność innych wykładników infekcji takich jak świąd , pieczenie, obfite upławy, czy nieprawidłowy wynik pH pochwy stanowią przeciwwskazanie do wykonania HyFoSy.
- przed badaniem należy wykonać wymaz z kanału szyjki w kierunku Chlamydia trachomatis

Mycoplasma hominis oraz Ureaplasma urealiticum - wynik ważny jest przez 6 tygodni a nieprawidłowy wynik wymazu stanowi przeciwwskazanie do wykonania HyFoSy.
- pacjentka do badania powinna zgłosić się na czczo
- na 30 min. przed zabiegiem można przyjąć dawkę leku p-bólowego np IBUPROFEN 400 - 600 mg

 

Tarnów, ul. Warzywna 10/2
tel. 690 066 967