Biopsja aspiracyjna endometrium (EAB - Endometrial Aspiration Biopsy)

Biopsja aspiracyjna endometrium (ang. Endometrial Aspiration Biopsy - EAB) jest mało inwazyjnym badaniem diagnostycznym dróg rodnych kobiety. Metoda to w bardzo prosty sposób umożliwia diagnozę chorób błony śluzowej macicy (endometrium) poprzez pobranie fragmentu błony z jamy macicy i jej histopatologicznej oceny. 

  

 

Jednym z podstawowych wskazań do wykonania tego badania jest wystąpienie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych kobiety oraz nieprawidłowości endometrium możliwe do zgiagnozowania w obrazie ultrasonograficznym.

Kierunek wyboru odpowiedniej metody diagnostycznej opiera się przede wszystkim na dużej czułości i skuteczności przeprowadzanego badania (porównywalnej z klasycznym i powszechnie stosowanym "łyżeczkowaniem macicy"), ale pod uwagę brana jest również prostota, koszt oraz inwazyjność badania. Biopsja aspiracyjna endometrium poprzez swoją łatwość wykonania, niski koszt, minimalną inwazyjność oraz możliwość przeprowadzenia badania w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji i znieczulenia ogólnego a co za tym idzie wykonania dodatkowych niezbędnych do tego zabiegu badań laboratoryjnych.

Biopsja aspiracyjna endometrium często umożliwia wykrycie zmian w endometrium występujących na większej powierzchni, w tym rozrostów i raka endometrium

 

Samo badanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu specjalnej plastikowej rurki, która zakończona jest zaokrąglonym brzegiem, a w jej wnętrzu znajduje się specjalny tłoczek. Przy zastosowaniu tej metody pobranie próbki endometrium nie wymaga mechanicznego rozszerzenia kanału szyjki macicy. Kaniula wkładana jest poprzez kanał szyjki macicy do jamy trzony macicy i dalej poprzez wyciągnięcie tłoczka w kaniuli wytwarzane jest podciśnienie, które umożliwia zasysanie  elementów tkanki błony śluzowej macicy i w efekcie pobranie materiału do badania histopatologicznego. 

 

 

 

Cała procedura trwa zazwyczaj około kilkudziesięciu sekund i nie wymaga stosowania środków znieczulających. Niemniej część pacjentek (nieródki i kobiety po menopauzie z atrofią dolnego odcinka narządu rodnego) może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i w związku z tym w razie konieczności wykonania powtórnego badania zaleca się wówczas zastosowanie znieczulenia. Wykonywana najczęściej przez ginekologa w warunkach ambulatoryjnych. 

Biopsja aspiracyjna endometrium w swoim założeniu badania diagnostycznego ma służyć do wykrywania zmian nowotworowych endometrium oraz wszelkich rozrostów śluzówki macicy. Badanie EAB stosowane jest zarówno w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych jak i weryfikacji obrazu USG, a również u kobiet zagrożonych wystąpieniem wyżej wymienionych zmian w ramach programów systematycznych badań skryningowych. Dodatkowo badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, wahań hormonalnych, czy też podejrzenia ciąży pozamacicznej. 

 

Biopsja aspiracyjna endometrium jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym, a poprzez swoje bezpieczeństwo i łatwość technicznego wykonania może stanowić jedno z podstawowych badań w ramach wstępnego rozpoznania lub wykluczenia niepokojących zmian rozrostowych w obrębie endometrium. Wedle dotychczas przeprowadzonych badań służących ocenie skuteczności tej metody, EAB jest równie skuteczne jak wyłyżeczkowanie jamy macicy. 

Tarnów, ul. Warzywna 10/2
tel. 690 066 967