SANCO Test RHD

SANCO Test RHD

 

 

SANCO Test RHD to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny, wykonywany w celu oceny czynnika RhD u płodu w trakcie ciąży. 

Zasada działania testu jest analogiczna, jak w przypadku tesu NIFTY i opiera się na analizie płodowego DNA (cffDNA) krążącego we krwi ciężarnej, co oznacza, że do przeprowadzenia badania potrzebna jest jedynie próbka krwi przyszłej mamy. Na podstawie analizy materiału genetycznego dziecka sprawdza się u niego obecność czynnika RhD. Test można wykonać pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży. Wykrywalność badania przewyższa 99,5%.  

Profilaktyka konfliktu serologicznego przeprowadzana jest u ciężarnych RhD ujemnych i jest celowa wówczas, gdy dziecko ma grupę RhD dodatnią. Po porodzie można to stwierdzić wykonując rutynowo badanie krwi u noworodka. W trakcie ciąży natomiast, do profilaktyki kwalifikuje się każda RhD ujemna kobieta, jeśli nie znamy grupy krwi dziecka. Z tego względu zasadne jest wykonanie śródciążowego, nieinwazyjnego badania Sanco Test RHD, dzięki czemu można uniknąć podawania immunoglobuliny, jeśli wynik testu wykaże, że dziecko jest RhD-ujemne. Wtedy profilaktyka u takiej kobiety jest bezzasadna.

 

 

 

 

U każdej RhD ujemnej ciężarnej warto wykonać SANCO test RHD, żeby wiedzieć:

  • czy zasadne jest podawanie immunoglobuliny anty-D w przypadku możliwych powikłań ciąży (m. in. poronienie, krwotoki, urazy brzucha)
  • czy zasadne jest podawanie immunoglobuliny anty-D w przypadku badań inwazyjnych (m. in. amniopunkcja)
  • czy zasadne jest podawanie immunoglobuliny anty-D jako śródciążowej zalecanej profilaktyki konfliktu serologicznego w 30 tyg. ciąży

 

Przeciwwskazania do wykonania SANCO Test RHD:

  • brak aktualnego wyniku grupy krwi ciężarnej 
  • stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwko antygenowi RhD w aktualnej lub poprzednich ciążach 
Tarnów, ul. Warzywna 10/2
tel. 690 066 967